Kilo Koruma Döneminin Önemi

Kilo koruma döneminin önemi nedir? En önemli dönemdir. Beynimiz kilo verme mekanizması üzerinde doğrudan etkilidir. Kilo verdikten sonra, metabolizma yavaşlar, dinlenme anında bile daha az kalori yakılır. Bu, beynimizin yağ depolarının düşük olduğunu algılayıp bunları artırmak için vücuda sinyal göndermesi ile başlar.

KİLO VERDİKDEN SONRA VÜCUDUMUZDA NELER DEĞİŞİR?? Yağ depoları azalır, leptin hormonu beyne yağ depolarının kritik seviyeye geldiğine dair sinyal gönderir, burada önemli olan sağlıklı yoldan zayıflama yöntemi tercih edildiyse, diyet değil sağlıklı yaşam programı ile zayıflama sürecine başlanmışsa, davranış değişikliği yöntemi uygulandıysa kilo verimi bilinçli olduysa; kilo koruma dönemine adaptasyon kolay olur.

KİLO KORUMADA BAŞARILI OLAN KİŞİLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ Kalıcı ve uygun bir beslenme programı sürdürmeleri, Doğru alışveriş yapılması; alışverişe cıkmadan önce alınacak liste oluşturulması, marketde sebze meyve reyonunda vakit geçirme, kalorisi yuksek gıdaların olduğu yere uğramama alışkanlığı kazanmak, Porsiyon ölçüsü kontrolü bilinci ve kalori değeri bilincinde olmak, Besinlerde yağlı soslar kullanmamak Bardağınız sürekli suyla dolu olsun, Dışarda yemek yeme alışkanlığınızda porsiyon ölçüsüne ve kalori değeri yüksek  besinlere alternatif besinler geliştirmek ,Öğün düzenlerine dikkat etmek, Besin değişimleri hakkında bilgi sahibi olmak. Kaliteli ve yeterli uyku, Fiziksel Aktivitenizi artırın, Otokontrolünüzü sağlayın, Kişinin başarı şansını artıracak alışkanlıkları sağlaması durumunda bu süreç başarıyla tamamlanabilir. Sağlıklı yaşam tarzınıza uygun ve dengeli bir diyet egzersiz ve birkaç ufak alışkanlığı sürdürülmesi halinde kilo hayat boyu korunabileceği gibi, en önemlisi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.