Diyabet Diyetisyenligi

Diabetes Mellitus (DM), pankreasdan salgılanarak  kan şekerinin kullanılmasını düzenleyen insülin hormonu salgısının tamamen veya kısmen yetersizliği veya eksikliği sonucunda meydana gelen hiperglisemi ile karakterize karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmasının bozulduğu bir hastalıkdır. Vücutta enerji için gerekli olan ve fazla alınan besin öğelerinin depolanmasını sağlayan pankreasın Beta hücrelerinden salgılanan insülinin, DM’lilerde üretilememesi ya da vücudun insüline yanıt verememesi söz konusudur. İnsülin etkisizliği sebebi ile Kan Şekeri’nin yükselmesi, diyabetlilerde kısa ve uzun süreli komplikasyonların oluşmasına zemin hazırlar.

KARBONHİDRAT SAYMA METODU; ‘’Kan şekerini daha iyi kontrol etmek için uygulanan bir beslenme tedavisi’’ yaklaşımıdır. Besinlerin içersindeki karbonhidratı bilmek ve öğrenmek için 2 aşamalı bie eğitim verilir. 1. Aşama temel eğitim 2. Aşama ise ileri düzey eğitimdir. İleri düzey eğiti özellikle; Tip 1 Diyabet hastalarına ve  insülin kullanımı olan hastalara verilen eğitimdir.

Türkiye’de ve dünyada diyabet son yıllarda büyük artış göstermiştir. Ülkemizde her 100 kişiden 14’ü diyabetlidir. Ayrıca benzer oranda diyabete yatkın (gizli şeker) kişi vardır. Yaş ilerledikçe diyabetin görülme sıklığı artar (yaklaşık 100 yaşlı kişinin 20’den fazlası diyabetlidir). Diyabet herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Diyabet genel olarak 2 tiptir. Ayrıca; gebelik sırasında ortaya çıkan gestasyonel (gebelik diyabeti) ve ilaçlarla (kortizon vb) veya değişik nedenlerle ortaya çıkan diğer diyabet tipleri de vardır. Gebelikte ortaya çıkan diyabetlilerin 1/3’ünde tip 2, 1/3’ünde de gizli şeker olabilir. Burada önemli olan unsur ise; tedavi sürecinde ve sonrasında da beslenmenin düzenlenmesidir. Diyabeti genel olarak;

  1. Tip 1 Diyabet
  2. Tip 2 Diyabet
  3. Gebelik Diyabeti (Gestasyonel Diyabet)
  4. Diğer Özel Tip Diyabetliler

Tip 1 , Tip 2 Diyabet, Gestasyonel Diyabet  Hastalığı v.b durumunuzda; özel beslenme eğitimi de verilerek danışanlarımıza ayrıca karbonhidrat sayımı  ile ilgili eğitim programınız da FORMNES Formda Hayat Beslenme eğitimi ve diyet danışmanlık merkezinde.

Uzman ekibimizle sunduğumuz tüm bu hizmetlerden faydalanmak için bizlere aşağıdaki Whatsapp numarasından ve iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

0554 950 58 10